2013 m. kovo 26 d., antradienis

Zwrot podatku – terminy rozliczenia cz.2

W Holandii nie ma obowiązku złożenia rocznej deklaracji podatkowej, ale warto ją sporządzić, ze względu na przysługujący w większości przypadków zwrot podatku z Holandii. Holenderskiemu urzędowi skarbowemu zeznanie można przedstawić do 31 marca roku następującego po roku rozliczenia. Warto wiedzieć, że o zwrot podatku z Holandii: http://odzyskajpodatek.pl/holandia można się starać aż do 5 lat wstecz. Oznacza to, że np. z końcem 2013 roku upływa termin rozliczenia za rok 2008. 

W Norwegii zeznanie podatkowe zasadniczo należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczenia. Jeśli składa się zeznanie podatkowe po 1 maja, powinno się uzasadnić spóźnienie, np. pobytem w kraju lub oczekiwaniem na tłumaczenie dokumentów. O zwrot podatku z Norwegii można ubiegać się do 4 lat wstecz.

W Irlandii można rozliczać się natychmiast po zakończeniu roku. Deklarację podatkową można złożyć i wcześniej, jednak pod warunkiem, że nie podejmie się już żadnej pracy zarobkowej na terenie Irlandii do 1 stycznia kolejnego roku. O zwrot podatku z Irlandii można ubiegać się do 4 lat wstecz. Znaczy to, że do 31.12.2013 można rozliczyć się najpóźniej za rok 2009. 

W USA również można rozliczać się z fiskusem zaraz po skończeniu roku kalendarzowego. Do końca stycznia wszyscy pracodawcy mają obowiązek rozesłać pracownikom dokumenty W2, będące podstawą ubiegania się o zwrot podatku z USA. W tym czasie też amerykański urząd skarbowy (IRS) publikuje aktualne formularze i tabele podatkowe. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 4 lat od zakończenia roku podatkowego.

W Kanadzie również rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Deklaracje podatkowe można tam składać przez cały rok następujący po roku rozliczenia, a o zwrot podatku z Kanady można ubiegać się do 10 lat wstecz!

W Wielkiej Brytanii sytuacja ma się inaczej. Rok podatkowy trwa tutaj od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Po upływie tego terminu można starać się o zwrot podatku z Anglii. W przypadku ustania zatrudnienia lub wyjazdu z Wielkiej Brytanii w trakcie roku podatkowego, można wystąpić o zwrot podatku również przed jego zakończeniem, pod warunkiem jednak, że nie podejmie się już żadnej pracy zarobkowej przed upływem danego roku podatkowego. Zasadniczo o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii można ubiegać się do 5 lat wstecz. 

W Australii również rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, bo trwa od 1 lipca do końca czerwca następnego roku. O zwrot podatku z Australii można ubiegać się do 7 lat wstecz.

2013 m. vasario 26 d., antradienis

Zwrot podatku – terminy rozliczenia cz.1



Podatki to chyba zmora każdego, kto je płaci. Jednak czasem warto pamiętać, że bez nich nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie żadnego państwa. Największą część dochodów do budżetu stanowią wpływy z podatku dochodowego. W przypadku osób zatrudnionych, jest to podatek płacony od wynagrodzeń przez pracodawcę. Już od pierwszej pensji ma on obowiązek potrącić pewną kwotę – zaliczkę na podatek dochodowy i odprowadzić ją do urzędu skarbowego. Taki przepis obowiązuje nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów.

Ponieważ podatków przeważnie nie płaci się osobiście, dlatego głównie przypomina sobie o nich wtedy, kiedy nadchodzi termin złożenia deklaracji podatkowej. W Polsce, dla osób zatrudnionych przez pracodawcę, terminem tym jest 30 kwietnia, do godziny 23:59. 

W Polsce rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli np. deklaracja podatkowa za rok 2012 będzie obejmowała okres od 01.01.2012 do 31.12.2012. Podobnie sytuacja wygląda u naszych zachodnich sąsiadów: w Niemczech, Holandii, Norwegii czy Irlandii, a także w USA i Kanadzie. A więc już teraz można rozliczać się za 2012 rok.

W Niemczech złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest obowiązkowe dla posiadaczy niemieckiego numeru podatkowego. Regulują to przepisy ustawy EStG § 25 - niemieckiej ustawy o podatku dochodowym. Roczne zeznanie podatkowe powinno zostać złożone w niemieckim oddziale Urzędu Skarbowego (Finanzamt), właściwym dla miejsca zamieszkania, zameldowania lub zarejestrowania.  Terminem dostarczenia deklaracji jest 31 maja roku następującego po roku rozliczenia. Termin ten w pewnych przypadkach można przedłużyć, o ile podatnik nie otrzyma wcześniej wezwania z niemieckiego Urzędu Skarbowego do złożenia zeznania. Wtedy zeznanie podatkowe musi złożyć w terminie wyznaczonym przez organ podatkowy. Za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie grożą kary finansowe. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach przysługuje zwrot podatku z Niemiec. Zasadniczo nadpłacony podatek  można odzyskać do 4 lat wstecz, licząc od końca roku w którym świadczona była praca.